Jak pomoci někomu s depresí?

1. února 2018 v 14:43 | Teri |  Ostatní
Asi většina fandů rockové hudby loni zasáhla smutná zpráva o smrti zpěváka Chestera Benningtona. A protože moje úvaha o depresi formou příspěvku na FB měla docela odezvu (a snad i efekt), pošlu ho i mimo okruh mých známých a jejich známých.

Pojem DEPRESE bude po smrti zpěváka Linkin Parku ještě chvíli rezonovat. Protože koluje mezi běžnou populací hodně mýtů a v Česku je praxe depresi cynicky zlehčovat, ráda bych k tématu něco sama řekla.
Deprese u vás obvykle propukne po nějakym silnym zážitku, takže pokud k ní máte dispozice, o kterejch ani nemusíte vědět, může potkat i vás. Během deprese vás opustí veškerá síla. Ruce i nohy taháte za sebou, chce se vám jen ležet, prostě "tělo bez duše". Fungujete jako robot bez pudu sebezáchovy, zhoršujete se ve škole, v práci. Všechny štvete, protože rušíte výlety, schůzky, negativníma poznámkama všem ubíráte na náladě.
A pak přijde ještě větší peklo. Všechno ve vás se začne scvrkávat. Svírá se vám hrdlo, začnete drkotat zubama, probrečíte minuty, hodiny. A na konci se dostanete se do bodu, kdy touha "vyřešit to" radikálně převáží nad pudem nejsilnějším ze všech - touhou žít. Je to boj se sebou samym. Na čas můžete vyhrát, ale po čase se ta bestie znovu vrátí a boje začnou od začátku.
Poslouchala jsem spoustu našich spoluobčanů, který maj lidi s depresí a sebevrahy za slabochy. Souhlasit můžu v jedný věci - sebevražda je prohra. Znamená, žes ten NEKONEČNEJ BOJ se svojí hlavou vzdal. Jenže ten, kdo to vzdá, ten už miliardu bitev před tím v tichosti zvítězil. A depresi stačí vyhrát jednou...
Zlehčovat duševní nemoc a nebrat ji vážně, je stejně nebezpečný, jako dát diabetikovi košík plnej sladkostí a tvářit se, že mu bude fajn. Deprese neni jenom blbá sebelítost. Z biologickýho hlediska se na vás tělo vykašle a nedá mozku hormony nezbytný k jeho správnýmu fungování. A těžká deprese může vést i k poškození mozku. Tim, že se člověk začne nemocnýmu cynicky vysmívat, plácat ho po rameni se slovy"nelituj se" a myslet si, že by to zabralo na každýho, mu vlastně ukazuje nezájem. A to depresi naopak přiživuje.
Prosím, pokud jsi ve svym okolí zaregistroval někoho, kdo se zničehonic začal projevovat podobně, byl veselej, ale teď nemá na nic náladu a je bez energie, věnuj mu víc pozornosti. Hodně nemocnejch problémy popírá, tihle lidi maj pocit, že okolí obtěžujou a že si vyslechnou výsměch. Ale tady je fajn nebejt lhostejnej a mít oči otevřený, odhalit všas symptomy. Zkus prosím takovýho člověka nějak potěšit, podpořit a pobídnout k odborný pomoci. Při závažnejch problémech pomoc u vybranejch odborníků hradí i pojišťovna.
Trpíš občas sám takovejma pocitama? Obrať se na odborníka, nebo to zkus u mě. Nemám odborné vzdělání, ale mám vlastní zkušenost a ráda tě podpořím a ponouknu k dalšímu kroku, tedy k první možnosti. A pokud ani to nechceš, tak třetí možnost:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stories-of-a-chaotic-mind stories-of-a-chaotic-mind | Web | 1. února 2018 v 16:12 | Reagovat

No mne tedy když jsem v depresi nepomaha nic jen ziletka a louze krve kolem

2 Teri Teri | Web | 1. února 2018 v 17:02 | Reagovat

[1]: Ale určitě víš, že to je jen dočasná pomoc. Jestli svoje trápení chceš vyřešit opravdu, ne jen se v něm točit dokola, určitě zkus terapii.
Každopádně koukám, že na blogu máš hodně poezie. Pokud máš opravdu depresi, toho odborníka rozhodně nepodceňuj, ale poezie je skvělá terapie k tomu :)

3 stories-of-a-chaotic-mind stories-of-a-chaotic-mind | Web | 1. února 2018 v 23:00 | Reagovat

[2]: Jo jenze ja trpim BAP

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama