Z natáčení videoklipu

5. února 2018 v 14:42 | Teri |  Backstage
Focení mě chytlo v prvním ročníku vejšky, kdy jsme tuhle činnost vlastně dostaly příkazem. Jako práci k zápočtu z hodin Fotografie s fotografem Janem Vávrou jsme dostali za úkol vypracovat nějaké fotky. Tehdá by mě nenapadlo, že mě tahle věc tak chytne a z příjemnýho příkazu našeho pedagoga se stane i velký hobby.
A tak se čas od času stane, že si mě někdo kvůli focení zavolá. Posledně to třeba byla Nina, kamarádka ze školy, která se momentálně věnuje natáčení videoklipů.
V předvečer prvního dne jsem s Ninou vyzvedla techniku a vyrazily jsme na Šumavu, kde natáčení probíhalo. Sympaťáci Petr a Roman, kytaristi skupiny Narttu, nás ubytovali v hasičárně. Řeknu vám, zajímavý místo, kde složit hlavy. Když jsme se nějak rozkoukaly, jeli jsme s klukama do pizzerie probrat plán natáčení a při návratu do hasičárny jsme já a Nina potkaly nečekaně i pár hasičů. Pánové samozřejmě vyzvídali a lákali nás do víru miniměsta dál za zábavou.
První den natáčení jsme vstávaly časně z rána. No a já, největší milovník dlouhýho spánku (nebo spíš hybernace, bych to rovnou nazvala), jsem vstávání klasicky oddalovala, jak to šlo. To abych se následně stihla vyčurat, vysprchovat, oblíknout a nalíčit cirka za deset minut (Nina mi proto o pár týdnů později dala k Vánocům masku na spaní s nápisem "Just 5 minute" - potvora!).
Lokací, kde jsme natáčení započali, byl skate park ve Vimperku. Kdo neni pravidelnym účastníkem natáčení, těm by možná přes všechny ty veselý "making of" uniklo, že natáčení není jen o historkách z natáčení, ale taky o hodinách čekání, natáčení po nocích, kdy bojujete s únavou, ale taky trávení dlouhejch chvil na mraze. A šumavské prostředí prověří odolnost kdejakého zhejčkanýho pražáka, jako jsem já.


Happiness

Po trošce toho "frístajlu" a jednom rozsekanym prknu jsme se na chvíli přesunuli do vimperského bazénu a další scény probíhaly právě tady. A jak už to tak bejvá, každý natáčení provázej větší či menší komplikace. Nás překvapily zamlžený objektivy, který přesun z chladnýho venku do vyhřátýho a navíc vlhkýho bazénu tak trochu nerozdejchaly. Jak Niny filmový objektivy, tak i moje vlastní objektivy, nám prostě chvíli daly zabrat a problém jsme nakonec vyřešily jejich fénováním.


Video shooting

Přívětivou teplotu jsme ale museli znovu vyměnit za venek. Protože jsme měli ve scénáři scénu, kde děti běhaj venku mezi stromy, zašili jsme se do lesa. Zmínila jsem děti? Jo, tak ta legenda o dětech na natáčení je pravdivá. Povim vám, s dětma se člověk zasměje a záběry i fotky s nimi jsou vděčný. Ale s dětma je to úplně jiná komunikace.
Protože náš scénář byl plnej přesunů a lokací, naházeli jsme techniku do aut a odjeli na poslední místo toho dne, do bytu dalšího člena kapely. A jestli si myslíte, že jsme ten den měli dětí dost, tak vůbec ne. Ještě jsme si přidali miminko. Výsledek? Přes naše obavy, že bude mimi protestovat, šlo to hodně rychle. Mimi si totiž zamilovalo jednu z filmovejch lamp, koukalo po stativu a zvědavost byla silnější než nervozita ze spousty novejch tváří kolem.


Curiosity

Jedna z nejvtipnějších situací ten den nastala, když jsme točili partnerskou hádku. Abych byla upřímná, nakonec je možná těžší točit s dospělejma. A úplně nejtěžší je donutit neherce, kterej je pacifista, aby strčil do ženský. Ne že bych se zrovna já vyžívala v masochismu, mělo jít o herečku. Tady přichází na řadu stará dobrá psychologie. A tak jsme se zeptali našeho figuranta na to, co je pro něj citlivý místo a nechat herečku se v tom pěkně pošťourat. Pak jsme z kluka konečně vytáhli požadovanou akci. Nestálo to ani tak moc slz, jako spíš smíchu během prvních pokusů.


REC

Natáčecí den číslo dva začal jako ten předchozí. Nina mě tahá z postele, já si plnim svůj životní rekord - záchod, sprchu, oblíkání a líčení jsem stihla za pět minut. No a odjezd na snídani.
Bez čeho se ještě správný natáčení neobejde? Bez skluzu. A ten náš druhej den byl pořádnej skluz. Na scénu s fanouškama kapely jsme měli domluvenou lokaci, ale druhej den si to lidi z lokace rozmysleli a my stáli před rozhodnutim - odložit zbytek natáčení, protože se nám začal sjiždět komparz, nebo narychlo sehnat něco, co ale taky nemusí stát za to?
Skluz se začal protahovat ze čtyřiceti minut na dvě hodiny a celej štáb se neuvěřitelně zapotil. Trčeli jsme na benzince i s komparzem a všichni, co byli z okolí, začali obvolávat všechny známé i neznámé, jestli neví o nějakym místě, kde bychom záběry s komparzem mohli natočit. Když se člověk ohlédl kolem sebe, nikdo nepřestal věřit, že se nová lokace najde.
Ač se to zdálo neuvěřitelný, místo se nakonec našlo, zajistilo a asi s tříhodinovym zpožděnim se začala stavět technika. Komparz, kterej tam mezitim čekal na rozestavění světel, stativů a dalších propriet, trpělivě a s úsměvem čekal venku a těšil se z toho, že to snad celý dopadne dobře. A to i přes mrazivý počasí a dlouhý čekání.


Video shooting

Takže - děti jsme zvládli, kapelu jsme zvládli, komparz jsme zvládli, skluz jsme zvládli. Co ještě zvládnem?
Později ten den jsme natočili pár krátkejch záběrů v jednom šumavskym domově důchodců s milou starší paní. Ta se podivovala nad tim, kolik máme ve štábu Slováků. Načež jsem jí i zbytek štábu odrovnala jedním hodně nekorektnim vtipem na Slováky. Najděte si - Proč se říká Slovensku MAROKO? Moje otázka sice původně zněla, co ještě zvládnem my, ale na konci jsem se spíš divila, že pani zvládla nás.
Z domova pro seniory, kde jsme mimochodem opět řešili problém se zamlženejma objektivama, jsme odjeli do posledního místa natáčení. Do kina. Řekli byste si - ještě vám tam chyběli zvířata. Na to já odpovim: Nejsme sebevrazi!
A tak kino proběhlo v decentnim duchu. Jen Nina, já, dva asistenti kamery a dva herci.
Shrnutí od mě? Klobouk dolu před celym štábem - před super komparzem, kterej měl na blbou náladu ze samýho čekání právo a stejně se pořád všichni usmívali, před kapelou, jak to zvládla před kamerou, za kamerou i při přípravách, no a nakonec před Ninou, která to takhle krásně dala dohromady.

(HOTOVÝ KLIP)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama