Příběhy, které se staly podkladem pro film - 1. díl

24. dubna 2018 v 15:00 | Teri |  Články
Coalwood bylo ve 40. letech minulého století typické hornické město. Vlastně, jako kdyby každý, kdo se tu narodil, byl předurčen stát se horníkem.
Jednomu z obyvatel, horníkovi Homerovi Hickamovi st., se v roce 1943 narodil syn Homer. Prakticky od kolébky otec věřil, že syn půjde v jeho šlépějích. Snad nad tím ani nepřemýšlel - tohle povolání se předávalo otce na syna automaticky, stejně jako příjmení. Sám Homer mladší k tomu později řekl, že "už během dětství, když nadzvihl peřinku, viděl černý, třpytící se prach."
Když bylo mladému Homerovi 14 let, Sovětský svaz předstihl Američany v dobývání vesmíru. V Homerovi zprávy o sovětské družici Sputnik probudily objevitelské sklony a rodný Coalwood byl pro něj najednou malý. Ba co víc, jeho zvědavost už dávno mířila za hranici zemské atmosféry. I Homerovi se zachtělo být součástí éry dobývání vesmíru. Naivní představa? Ne, když máte dostatek vůle a místo obyčejného snění začnete konat.
S prvními raketami měli Homerovi pomoci kamarádi ze školy. Skupinka se pojmenovala Rocket Boys - Raketoví hoši.
Začátky znamenaly spoustu nezdarů a výsměch ostatních spolužáků. Ani smůla však netrvá věčně. S pomocí učitele kluci sestavovali rakety plněné směsí z ohňostrojů, poháněné zinkem a sírou. Parta se také mohla pochlubit raketou, která dosáhla výšky na 15.000 stop (asi 4.570 metrů). Tato raketa vynesla "rakeťákům" dokonce ocenění z vědeckého veletrhu National Science Fair. Tím si mladí vědci získali uznání širokého okolí i svých rodin.
Jediné, co se Homerovi nedařilo, bylo přesvědčit svého tvrdohlavého otce, že svou budoucnost nevidí v Coalwoodu. Otec i nadále věřil, že Homer po něm převezme jeho živobytí.
Zlom přišel v den, kdy se na Cape Coalwood, místo odpalu raket (jak si ho kluci pojmenovali po vzoru Cape Canaveral), přišel podívat i zvědavý Homer Hickam starší. Mladého Homera vstřícný krok tatínka potěšil, a tak mu svěřil spínač k odpalu rakety.
Samotný odpal se vůbec nepovedl. Start se zvrtnul, raketa tančila po zemi, plivala jiskry a ohrožovala všechny přihlížející. Ti z místa utíkali, ženy křičely. Když však raketa přestala budit hrůzu a bylo jasné, že nebezpečná hračka nikomu neublíží, otec byl nadšen a začal synovi tleskat.

Takto zvěčnil svoje začátky Homer Hickam ml. ve své knize s názvem Říjnové nebe. Homer ve svém chlapeckém snu pokračoval a později se stal inženýrem v NASA, kde se podílel na návrzích kosmických lodí.

Pod stejným názvem jako Homerova kniha byla natočena i filmová adaptace. V hlavní roli Homera Hickama ml. se představil Jake Gyllenhall, v roli jeho tatínka Chris Cooper.


Zdroje:

Homer Hickam ml.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeife Jeife | E-mail | Web | 27. dubna 2018 v 7:54 | Reagovat

Hlavně se svého snu nevzdat :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama